
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 90 mV |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | -1.3 mV |
| Line Regulation | 0.26 mV |
Stock: 242
Distributors
pcbx
Unit Price$2.62153
Ext.Price$2.62153
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.62153 | $2.62153 |
| 10 | $1.98344 | $19.83440 |
| 25 | $1.82428 | $45.60700 |
| 50 | $1.73470 | $86.73500 |
| 100 | $1.64952 | $164.95200 |
| 300 | $1.58132 | $474.39600 |
| 500 | $1.51595 | $757.97500 |
